Samochód symbolem wolności

Kobietom zdecydowanie częściej niż mężczyznom, jazda samochodem daje poczucie niezależności. Pod deklaracją, że „samochód to dla mnie źródło niezależności” podpisuje się 42% kobiet i 23% mężczyzn (badania Domu Badawczego Maison dla ŠKODA Polska, 2015). Kobiety częściej też zgadza - ją się ze stwierdzeniem, że prowadząc samochód, czują się wolne.

Poczucie niezależności

Trudno jednoznacznie stwierdzić, dlaczego więcej kobiet niż mężczyzn za kierownicą czuje się wolnymi i niezależnymi, można jednak przypuszczać, że przywiązują one do tego większą wagę ze względów na długoletnią już i nadal trwającą walkę kobiet o równe traktowanie. Szczególnie aktywne są w tej kwestii środowiska feministyczne, które nie zgadzają się z utartym schematem, że mężczyzna ma być żywicielem rodziny, a kobieta powinna być w domu – zajmować się dziećmi i obowiązkami domowymi. Samochód natomiast pozwala przemieszczać się zgodnie ze swoim życzeniem – dojechać do pracy lub udać się na spotkanie towarzyskie bez potrzeby proszenia o pomoc partnera czy męża.

W wyniku przemian społeczno-ekonomicznych kobiety uzyskały obecnie większy dostęp do samochodów. W PRL-u rodziny nie mogły pozwolić sobie na posiadanie dwóch samochodów, a jeśli samochód był w domu, to korzystał z niego mężczyzna. „Odmienne podejście do prowadzenia może więc wynikać ze względnej nowości tej sytuacji, która nie zdążyła spowszednieć” twierdzi Anna Domaradzka, doktor nauk społecznych.

Odcinek 6: Kobiety prowadzą żeby być niezależnymi

Każdy rozdział raportu uzupełniamy wypowiedziami naukowców oraz instruktorów ŠKODA Auto Szkoły. Zobacz wypowiedzi naszych ekspertów.

Infografika 6: Kobiety prowadzą żeby być niezależnymi

Zobacz najważniejsze wyniki szóstej części raportu na infografice.

Zobacz infografikę

Podczas przeprowadzanych przez DBM rozmów z kierowcami pojawiało się wiele wypowiedzi, nawiązujących do poczucia niezależności. Jedna z respondentek powiedziała „Jestem dzięki temu [posiadaniu prawa jazdy] niezależna, mogę pełnić takie same role jak mężczyźni, na podobnych stanowiskach, nie mam żadnych ograniczeń, nie stawia mnie to na niższym poziomie”, a inna „Jeżdżąc samochodem czuję się wolna – podziwiam przyrodę, słucham muzyki, daje mi to wolność, relaks i radość.” Podobne wyniki uzyskał Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia, wedle przeprowadzonego przez nich badania najpowszechniejsze skojarzenia wśród kobiet dotyczące prowadzenia samochodu, to właśnie samodzielność, odpowiedzialność, wolność i radość.

Prawo jazdy

Możliwość prowadzenia samochodu jest istotna dla niezależności, czego dowodem jest sytuacja ograniczenia tego prawa wobec kobiet w Arabii Saudyjskiej – jest to jedyny kraj na świecie, w którym kobietom nie wolno prowadzić samochodów. Kobietom, które zrobiły prawo jazdy w innym sąsiadującym kraju i próbują wjechać na teren Arabii Saudyjskiej grozi aż 5 lat więzienia. Obowiązujący zakaz tłumaczony jest „lubieżnym zachowaniem", jakie rzekomo może wyzwolić prowadzenie samochodu przez kobiety.

Więcej wolności niż konieczności

Instruktorzy jazdy w Polsce także dostrzegą znaczenie niezależności dla kobiet zapisujących się na kurs. Robert Szpindor, instruktor jazdy w ŠKODA Auto Szkoła mówi „Moi koledzy z różnych szkół jazdy opowiadają, że czasem na kursie jest nawet 75% kobiet i to w różnym wieku, a kiedyś zdecydowanie przeważali mężczyźni. Kobiety chcą być niezależne i wychodzą z cienia mężczyzn.” Pewną analogię można poczynić w stosunku do młodzieży i ich motywacji związanych z wyrobieniem prawa jazdy. Badanie zrealizowane przez firmę IPSOS w 15 krajach europejskich oraz RPA wśród 6 400 kierowców poniżej 25 roku życia pokazało, że młodzi prowadzący najczęściej postrzegają swój pojazd jako symbol niezależności, 36% badanych twierdzi, że samochód odzwierciedla ich osobowość, aż 30% z nich postrzega go jako miejsce, w którym mogą czuć się wolni od kontroli rodziców.

Droga kobiet

Podróż – jak o taka – zawsze kojarzyła się z wolnością. Jednak samochód wiąże się z określonymi przewagami nad zbiorowymi środkami transportu chociażby takimi, jak dowolność terminu i miejsca odjazdu, swoboda w wyborze trasy, miejsca postoju i przede wszystkim wolność wyboru kierunku, w którym się jedzie.

Źródła:
1. Badania „Kobiety prowadzą” Dom Badawczy Maison, na zlecenie ŠKODA Polska, 2015
2. „Badanie postaw kobiet związanych z prowadzeniem samochodu” Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia, 2012
3. „Młodzi za kierownicą” IPSOS dla Goodyear, 2012

Informuj mnie o nowościach


Administratorem Państwa danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Volkswagen Group Polska sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (61-037), ul. Krańcowa 44. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu wysłania oferty oraz w celach archiwizacyjnych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Państwu prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich poprawiania.