Odtłuszczanie przy lakierowaniu na mokro

Lakierowanie na mokro różni się nieco od tego klasycznego, jednak chodzi o to samo, czyli polakierowanie powierzchni. Są pewne różnice między jedną, a drugą metodą. Podstawowa z nich to taka, że lakierowanie na mokro stosujemy do elementów niezniszczonych, dzięki czemu uzyskujemy najlepszy efekt. Przed rozpoczęciem całej operacji trzeba odtłuścić powierzchnię, aby wszystko dobrze się na niej trzymało. Jednak jak wiadomo, jeśli ktoś mówi o odtłuszczaniu powierzchni do malowania mamy praktycznie od razu na myśli benzynę ekstrakcyjną. Jak się okazuje nie jest to wcale ten najlepszy wybór, ponieważ są po prostu lepsze metody, a przede wszystkim bardziej skuteczne. Co zatem zastosować?

Zmywacze lepszym wyborem

Znacznie lepszym wyborem okażą się zmywacze. Będą skuteczne  i lepiej spełnią swoje zadanie. Niektórzy zapewne do odtłuszczania wykorzystują rozpuszczalnik nitro. Jest on jeszcze gorszy niż benzyna ekstrakcyjna, dlatego powinniśmy go po prostu za wszelką cenę unikać. Dlaczego benzyna ekstrakcyjna i rozpuszczalnik nitro to dwie substancje, których należy się wystrzegać? Przede wszystkim są w stanie usunąć poprzednie warstwy, a tego byśmy nie chcieli. Ponadto parują one zbyt szybko oraz nie radzą sobie z usuwaniem różnego typu zabrudzeń. Chodzi tutaj np. o silikon. A jak wiadomo odtłuszczamy po to, aby powierzchnia była niemal idealnie czysta. Ma to bezpośredni wpływ na efekt końcowy. Jeśli mamy już odpowiedni środek do odtłuszczania to jak powinien wyglądać cały proces, aby przeprowadzić go w sposób prawidłowy? Po pierwsze będą nam potrzebne dwie szmatki. Możemy też użyć klasycznego ręcznika papierowego. Pierwszym powinniśmy przetrzeć całą powierzchnię na mokro w celu pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń, a drugim na sucho co z kolei pozwoli nam pozbyć się z całej powierzchni preparatu, którego używamy do odtłuszczania. Pamiętajmy o tym, że jest to jeden z najważniejszych etapów po mimo, że nie zaczęliśmy jeszcze nawet lakierować.

Ważny krok, czyli odtłuszczanie

To jak odtłuścimy całą powierzchnię ma duży wpływ na efekt końcowy. Jeśli popełnimy jakiś błąd lub też z jakiś przyczyn po prostu zrobimy to mało dokładnie będzie to widoczne na gotowej powierzchni lakierniczej. Właśnie, dlatego warto się już tutaj bardzo postarać. Wiele osób twierdzi, że ten początkowy etap jest ważniejszy niż samo lakierowanie. Czym najlepiej odtłuszczać i jakich ”narzędzi” do tego używać? Najbardziej polecane są wszelkiego rodzaju produkty wycierające przeznaczone do lakierowania. Przykładem mogą być bezpyłowe ręczniki i ściereczki antystatyczne. Przeznaczone są do przecierania całej powierzchni na sucho. Jeśli nie wiemy, gdzie je kupić powinniśmy udać się do sklepy z akcesoriami lakierniczymi i tam bez problemu je znajdziemy. Ich zakup nie jest dużym kosztem, a mogą mieć bardzo duży wpływ na efekt końcowy całej pracy. Oczywiście możemy zastosować do tego inne przedmioty, ale te wspomniane wyżej są najbardziej polecane i korzystając z nich wszystko będzie wykonane profesjonalnie.

Zamieszczono w: Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *