Naprawy lakiernicze samemu czy w warsztacie?

Każdy kto posiada swój własny samochód zapewne wie i jest tego świadomy, że z czasem będzie konieczne przeprowadzenie jakiejś naprawy lakierniczej. Wynika to z różnych powodów. Jednym może być po prostu zarysowanie lakieru kluczykiem, a innym po prostu obcierka na parkingu. Takie rzeczy się zdarzają i jest to w zupełności normalne. Może to być też korozja, która z wiekiem dopada raczej większość pojazdów. Jeśli już decydujemy się na naprawę lakierniczą możemy zrobić to na dwa sposoby – samemu lub oddać pojazd do lakierni. Druga opcja jest droższa, a pierwsza o wiele bardziej skomplikowana, bo naprawy lakiernicze do najłatwiejszych nie należą.

Przede wszystkim zaopatrzenie

Ponadto potrzebujemy specjalnego miejsca czy narzędzi, których większość z nas w przydomowych garażach zapewne nie posiada. Nie mówiąc już o doświadczeniu, które w tego typu pracach jest równie ważne, ponieważ samo pojęcie to po prostu zdecydowanie za mało. Jednak nie ma się co oszukiwać, bo niejednokrotnie ceny usług lakierniczych są zbyt wysokie, aby każdy mógł pozwolić sobie na skorzystanie z nich. Jeśli naprawdę nie mamy na to środków to raczej warto zrobić coś w miarę możliwości samemu niż patrzeć jak jakiś element w naszym samochodzie jest ”zjadany” przez korozję. Na pewno, jeśli zrobimy cokolwiek wyjdzie to lepiej niż gdybyśmy nie zrobili totalnie nic. Chodzi tutaj nawet o zwykłą reakcję. W znaczeniu takim, że czasem na nadkolach pojawia się delikatna rdza i z tym jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Lepiej reagować od razu niż żeby było za późno, gdyż wtedy zazwyczaj kończy się to wymianą elementu na nowy. Jeśli mamy zamiar coś lakierować niezbędne jest sprawdzenie kodu lakieru, aby kolor lakieru nie różnił się od tego, który mamy na naszym samochodzie. Jeśli nie możemy go znaleźć możemy to sprawdzić w autoryzowanym serwisie po numerze VIN. Taka metoda pozwoli nam na uniknięcie pomyłki. Warto skorzystać ze specjalnego pędzelka, który jest niezwykle pomocny, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju naprawy punktowe.

Elementy plastikowe – jak lakierować?

Jeśli interesuje nas lakierowanie elementów plastikowych powinniśmy zastosować najpierw specjalny lakier podkładowy do plastików. Pamiętajmy, aby każdą z warstw pozostawić zawsze do dokładnego wyschnięcia niezależnie od tego co robimy. W ten sposób, że będziemy próbować możemy nabrać pewnego doświadczenia. Jednak musimy liczyć się z tym, iż nie wszystkie naprawy od razu wyjdą nam dobrze. Nie należy się zrażać. W przypadku, gdy coś by nam nie wyszło wtedy warto oddać samochód do lakiernika, aby jeszcze bardziej nie pogorszyć sytuacji. Z kolei, jeśli coś nam się uda to możemy mieć dużą satysfakcje, że zrobiliśmy coś sami przy okazji oszczędzając sporo pieniędzy. Zanim, jednak podejmiemy jakąś decyzję warto się dokładnie zastanowić. Wspomnijmy o tym, że nie zawsze oszczędność wyjdzie nam na dobre, jednak wiele zależy również od wieku auta oraz od jego stanu ogólnego, a także od tego co zamierzamy zrobić z pojazdem w najbliższej przyszłości.

Zamieszczono w: Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *