Mycie kluczowe przed lakierowaniem

Przed lakierowaniem elementu niezbędne jest jego wcześniejsze przygotowanie do tej operacji. Jednak i ten proces zależny jest od wielu czynników, a konkretnie od tego czy element jest uszkodzony czy może wygląda jak nowy. Dla przykładu weźmy sobie element w idealnym stanie. W tym przypadku wygląda to tak, że w pierwszej kolejności musimy go umyć przy użyciu preparatów następnie wyszlifować po czym po raz kolejny go umyć, a następnie całą powierzchnię odtłuścić i polakierować. Przejdźmy teraz do przypadku elementu np. po uderzeniach jakiś przedmiotów. Wiadomo, że wtedy w lakierze robią się odpryski i dziury.

Odpryski – co robić?

Co zrobić w takiej sytuacji? Chyba najlepiej i najłatwiej będzie wypełnić je przy użyciu pędzelka lakierem bazowym. Być może będzie się to znacznie odróżniać od reszty, ale na koniec i tak musimy wszystko zeszlifować. Dlatego właśnie nie ma to zbyt dużego znaczenia, bo jeśli dobrze to wypełnimy to efekt będzie dokładnie taki sam. Warto pamiętać o tym, iż niezależnie co robimy element przed wszystkimi pracami należy dokładnie umyć co również pozwoli nam w uzyskaniu zadowalającego efektu końcowego. W pierwszej kolejności myjemy go wodą po czym należy go odmuchać np. przy użyciu kompresora, aby oczyścić go ze wszystkich zabrudzeń. Ostatnim etapem, jeśli chodzi o przygotowanie jest odtłuszczenie elementu przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej. Myć zawsze powinniśmy przed samym szlifowaniem, oklejaniem czy końcowym malowaniem – jednym słowem zawsze przed kolejną czynnością lakierniczą. Jak wiadomo odtłuszczanie kojarzy nam się raczej z czymś tłustym. Warto, jednak pomyśleć, aby korzystać przy tym z preparatów, które nie pozostawiają tłustych plam na elementach. Dobrym wyborem jest także ściereczka antystatyczna, dzięki której skutecznie pozbędziemy się pyłów i innych zanieczyszczeń z danego elementu. Zwykłe, klasyczne ściereczki zawsze zostawią po sobie jakąś smugę czy ślad. Czy można jeszcze dokładniej oczyścić powierzchnię podczas przygotowywania? Oczywiście, że tak.

Pędzelek do szpachli

Weźmy pod uwagę element, na który wcześniej kładziona była szpachla. Pojawiają się nierówności, w których szpachla ta się zbiera. Aby efekt był jeszcze lepszy można pędzelkiem wydobyć resztę szpachli z tych nierówności. Jeśli tego nie zrobimy może dojść do sytuacji, w której utworzą się na lakierze kraterki co bez wątpienia mocno wpłynie na końcowy efekt wizualny. Pamiętajmy o tym, aby po zakończeniu tej czynności całość dokładnie przedmuchać całą powierzchnię ze wszystkich zanieczyszczeń i brudów. Przygotowanie to nie tylko to wszystko o czym wspomniałem, ale też rozgrzanie elementu, aby ten lepiej dostosował się do temperatury pomieszczenia, w której będzie lakierowany. Dzięki temu końcowy efekt będzie jeszcze lepszy, ponieważ unikniemy sytuacji, w której lakier może zejść lub słabo się trzymać ze względu na zbyt wysoką różnicę temperatur. Jest to niezwykle istotne podczas lakierowania, a wielu amatorów po prostu o tym zapomina. Efekty czegoś takiego mogą być widoczne dopiero po jakimś czasie.

Zamieszczono w: Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *