Lakierowanie na mokro

Trudno wyobrazić sobie świat motoryzacji bez lakierników czy po prostu bez lakierowania poszczególnych elementów. Czasem jest to po prostu niezbędne z różnych przyczyn. Wystarczy obcierka na parkingu czy stłuczka i taka wizyta w serwisie lakierniczym jest wręcz niezbędna. Warto, jednak co nieco o tym wiedzieć. Wyróżnia się kilka metod lakierowania, ale dwie absolutnie podstawowe to lakierowanie na sucho i na mokro. O ile pierwsze z nich to klasyczne i większość cokolwiek o nim wie, o tyle lakierowanie na mokro nie jest już tak znanym i popularnym tematem. Zatem co to takiego lakierowanie na mokro i na czym polega? Na początku warto powiedzieć sobie o tym, że metoda lakierowania na mokro najbardziej nadaje się do elementów nowych lub takich, które są używane, ale jednocześnie są w dobrym stanie.

Elementy w dobrym stanie

Chodzi tutaj szczególnie o te elementy, gdzie nie ma konieczności położenia szpachli lub nigdy nie było nic z nimi robione, bo oczywiście drobne rysy mogą się zdarzyć. Co odróżnia lakierowanie na mokro od lakierowania klasycznego? Chyba podstawową różnicą jest to, że nie musimy nic szlifować. Chodzi tu oczywiście o szlifowanie poszczególnych warstw, które są takie same. Kładziemy je na siebie w krótkich odstępach czasu. Najważniejsze jest to, aby jedną warstwę na drugą kłaść wtedy, gdy ta pierwsza nie jest jeszcze do końca wyschnięta. Teraz powiedzmy sobie od tym jak wygląda lakierowanie na mokro od samego początku. Na samym początku przede wszystkim należy oczyścić samochód z pyłu, a można to zrobić przy użyciu np. kompresora. Kolejny krok to oklejenie miejsc takich jak szyby czy po prostu powierzchnie, które nie mają zostać polakierowane. Te dwie pierwsze czynności warto zrobić bardzo dokładnie, ponieważ ma to duży wpływ na efekt końcowy całej operacji, dlatego warto się do tego jak najbardziej przyłożyć. Teraz należy odtłuścić powierzchnię, którą mamy zamiar lakierować. Co najlepiej zastosować w tej metodzie?

Tylko zmywacze

Eksperci uważają, że najbardziej nadają się do tego zmywacze, jednak najlepiej gdyby były dostosowane do lakieru, który zostanie nałożony na tą powierzchnię. Podkreślmy bardzo ważną rzecz, a mianowicie to, że każdy producent lakieru ma dedykowane zmywacze pod dany typ czy nawet kolor lakieru i podczas takich prac warto korzystać tylko z nich. Dodajmy, iż często niezbędne jest skorzystanie z innych preparatów chemicznych do lakieru. Jeśli więc musimy to zrobić warto pamiętać o tym, aby każdy z nich był od jednego producenta. Dlaczego? Każdy z preparatów różnych producentów może mieć np. różne czasy schnięcia przez co przy chwili nieuwagi możemy doprowadzić do sytuacji, w której jakiś preparat nie będzie do końca wyschnięty przez co zepsuje nam to cały efekt końcowy. Warto o tym pamiętać, ponieważ nie wszyscy o tym wiedzą i po prostu nie zwracają na to uwagi. Jak widać przynajmniej na początku lakierowanie na mokro jest nieco inne od tego klasycznego, jednak może to wynikać z jego zastosowania.

Zamieszczono w: Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *